کد خبر : 368570

تاریخ درج خبر : چهارشنبه 3 آذر 1400
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان لرستان
• «وقف» بستری برای کاهش فاصله طبقاتی میان فقیر و غنی
حجت‌الاسلام و المسلمین مبلغی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در مجمع ملی مطالبه‌گران اوقاف و اماکن مذهبی با بیان اینکه مطالبه‌گری عنصری است که باعث رشد می‌شود گفت: این عنصر باید در جامعه تقویت شود
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان لرستان ،حجت‌الاسلام و المسلمین مبلغی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در مجمع ملی مطالبه‌گران اوقاف و اماکن مذهبی با بیان اینکه مطالبه‌گری عنصری است که باعث رشد می‌شود گفت: این عنصر باید در جامعه تقویت شود.

نماینده کوهدشت و رومشکان افزود: وقف از افتخارات دین اسلام است. این که کسی با طیب خاطر بخشی از اموال خود را عمومی کرده و در اختیار قرار دهد تا همگان بهره مند گردند، عبادتی بزرگ انجام داده و خود را به خدا نزدیک کرده است.
 وی افزود: رویکرد وقف رویکردی اجتماعی است و به منظور زدودن فقر از جامعه و کاهش فاصله طبقاتی میان فقیر و غنی است.

حجت الاسلام مبلغی با اشاره به اینکه اسلام انفاق را به دو دسته واجب و مستحب تقسیم می‌کند اظهار کرد: هم انفاق واجب که زکات است و هم مستحب که شامل صدقات میشود برای زدودن فقر است، همانطور که سایر احکام اقتصادی دین مانند نذر ، قربانی ، کفارات ، خمس ، وقف .. همه و همه برای از بین بردن فقر و کم کردن فاصله طبقاتی در جامعه است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمی‌خواهیم بگوییم که باید تساوی کامل در جامعه وجود داشته باشد، چرا که امکان پذیر نیست. گاهی کسی بیشتر از دیگری زحمت می‌کشد.

حجت الاسلام مبلغی در خصوص وجود فاصله طبقاتی گفت: جامعه‌ای که در آن فاصله طبقاتی شدید و فاحش وجود داشته باشد، نمی‌تواند جامعه اسلامی باشد. امیدواریم به سمتی حرکت کنیم که به جامعه اسلامی برسیم.

این نماینده مجلس یادآور شد: خداوند به صورت واجب و مستحب، کمک کردن به نیازمندان را برای ثروتمندان مقرر داشته و راه نجات اغنیاء را در کمک مداوم و بی امان به ضعیفان قرار داده است. در اینجا نباید صرفا منتظر اقدامات دولت بود بلکه همه آحاد مردم نسبت به همدیگر وظیفه دارند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین گفت: مجلس میتواند در اصلاح برخی از قوانین مرتبط با اوقاف و نیز  برخی کاستی ها ورود کند. وی افزود: برخی از انتقادات مطرح شده در رابطه با اوقاف درست است. اوقاف باید در صدد زدودن اشکالات احتمالی در درون خود باشد.