• امروز سه شنبه بیست و هفنم مهر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

معرفی اجمالی امامزاده اهای استان لرستان

معرفی اجمالی امامزاده اهای استان لرستان

امامزاده های استان همه ساله در فصول بهار و تابستان پذیرای زائران زیادی از سراسر کشور می باشد.

 پنج شنبه 25 اسفند 1390   11337  0      

بسمه تعالي
يا مقلّب القلوب و الابصار يا مدبّر اللّيل و النّهار حوّل حالنا الي احسن الحال

تجديد بهار طبيعت و نوروز باستانی بر شما مهمانان عزيز استان مبارك

معرفي امامزادهاي استان لرستان

1. خرم آباد
امامزاده زيدبن علي(عليه السلام)
بقعه متبركه اين امامزاده د روسط شهر خرم آباددر محلي به نام بازار روز واقع شده است . این امامزاده داری كرامات زيادي بوده و به اين خاطر در طول سال پذيراي خيل عظيمي اززائران مي باشد. در اطراف اين امامزاده آثار تاريخي مهمي چون قلعه فلك الافلاك وگرداب سنگي قرار دارد.

شاد بادت اين روزگاران سپيد، آرزويمان اين است كه هر جا هستي لبت خندان باد


امامزاده عبدالله(عليه السلام)
امامزاده عبدالله ملقب به شاهزاده عبدالله که نسبش به امام‌«سجاد (ع)» می‌رسدبقعه متبركه اين امامزاده در جنوب غربي خرم آباد در كيلومتر 5جاده خرم آباد به كوهدشت واقع شده ودر ايام تعطيل ومناسبتها، پذيراي زائرين فراواني مي باشد.

امامزاده دوبرادران (عليهما السلام)
بقعه متبركه اين امامزادگان در غرب شهر خرم‌آباد در انتهاي شرقي خيابان 17شهريور قرار دارد. در گویش محلی به آن (دو براره) می‌گویند. به اعتقاد مردم خرم‌آباد این قبور متعلق به دو برادر به نام‌های ابوالوفا و سیدعلی بوده كه از احفاد امام موسی كاظم(ع) به شمار می‌آیند.

امامزاده پير شمس الدين(عليه السلام)
بقعه متبركه پير شمس‌الدين در 22 كيلومتري غرب شهر سراب دوره و در شمال دهستان تشكن در كوهپايه سفيد كوه واقع است. اين امام زاده از احفاد امام موسي كاظم(ع)است.2. پلدختر
امامزاده"شاه احمد"(عليه السلام)
بقعه "شاه احمد" در جنوب شهر پلدختر واقع شده که در فصول مختلف سال به ویژه ايام نوروز، پذیرای خیل عظیم زائرانی است که از لرستان و استان های همجوار به این منطقه سفر می کنند. این امامزاده همچون نگینی مرصع برفراز ارتفاع یک هزار و 610 متری کبیرکوه در ضلع جنوب غربی دهستان پاعلم از توابع شهرستان پلدختر واقع شده است. در سالهاي اخير به همت اوقاف وامور خيريه استان لرستان وخيرين منطقه براي اين امامزاده جاده آسفالت، گنبد و بارگاه فراهم گرديده است .

3. نورآباد
امامزاده ابراهيم(عليه السلام)
امامزاده ابراهیم از فرزندان امام موسی بن جعفر(عليهما السلام) است. بقعه متبركه وی در دره‌های رشته کوههای زاگرس در استان لرستان و در شهرستان دلفان قرار دارد. امامزاده ابراهیم در نزد مردم لرستان به بابای بزرگ نیز معروف است .


4. كوهدشت
امامزاده محمد (عليه السلام)
شاهزاده محمد از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است كه اين امامزاده در منتهی اليه غرب استان لرستان و در 40 كيلومتری شهرستان كوهدشت واقع شده است كه در ايام مختلف سال پذيرای زائران زيادی از غرب كشور است.

امامزاده ابوالوفاء(عليه السلام)
امامزاده ابوالوفاء در 25 کیلومتری شمال کوهدشت می باشد. سید محمد ابوالوفاء از احفاد امام سجاد(عليه السلام) مي باشد.

5. ازنا
امامزاده قاسم(عليه السلام)
بقعه متبركه امامزاده قاسم یکی از بناهای تاریخی استان لرستان در غرب ایران است که قدمت آن به قرن هشتم هجری و دوره ایلخانی می‌رسد. امامزاده قاسم در دهستان چاپلق (گاپله) از توابع شهرستان ازنا و در دشت جاپلق واقع شده است. نام این روستا نیز برگرفته از همین امامزاده می‌باشد.

امامزاده پیرعباد(عليه السلام)
بقعه متبركه امامزاده پیرعباد یکی از مکانهای زیارتی در شهرستان ازنا است.این بقعه متبركه محل عبادت و تفریح مردم ازنا در روزهای تعطیل و ایام مذهبی است.این امامزاده در مجاورت جاده ازنا، اراک قرار گرفته است.

6. بروجرد
امامزاده ابوالحسن(عليه السلام)
بقعه متبركه امامزاده ابوالحسن(ع) در خیابان صفای بروجرد واقع شده است اين امامزاده از احفاد امام سجاد(عليه السلام) مي باشد.

امامزاده جعفر(عليه السلام)
بقعه متبركه امامزاده جعفر یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی شهر بروجرد است که در انتهای خیابان جعفری قرار دارد. اين امامزاده از احفاد امام موسي بن جعفر(عليهما السلام) مي باشد.


امامزاده قاسم بروجرد(عليه السلام)
بقعه متبركه امامزاده قاسم در جنوب شرقي بروجردقرار دارداين امامزاده فرزند امام زاده احمد معروف به «شاه چراغ» است كه در مركز شهرشيراز داراي بارگاه با عظمتي مي باشد.

7. اليگودرز
امام زاده محمد بن حسن(عليه السلام)
بقعه متبركه امامزاده محمد بن حسن یکی از مکان‌های بسيار مهم زیارتی شهرستان الیگودرز مي باشد. که هر ساله در فصول بهار و تابستان میزبان زائران فراواني از استان و لرستان و استانهاي همجوار مي باشد. این امامزاده در فاصله ۱۳۰ کیلومتری جنوب شهر الیگودرز قرار دارد. مسیر منتهی به مقبره امامزاده محمد بن حسن جاده ای خاکی و کوهستانی است .
بقعه ابراهيم بن مالك اشتر نخعي
اين بقعه كه در محل، به "كمر بسته" معروف است در روستاي گايكان در 18 كيلومتري شمال شرقي اليگودرز واقع شده است. از ديگر امكان زيارتي شهر اليگودرز مكان متبركه حضرت قاسم(ع) است كه در داخل شهر، كوي كاظم آباد واقع شده است. همچنين بقعه متبركه سه تن (ع) در بخش مركزي روستاي فرسش در 45 كيلومتري شهر اليگودرز واقع شده است.

8. دورود
امامزاده زید بن علی (علیه السلام)
امامزاده زید بن علی از احفاد امام سجاد(ع) می باشد. این امامزاده در روستای پیراباد در 6 کیلومتری شهرستان دورود واقع شده است و سالانه پذیرای زائران زیادی می باشد.

امامزاده حمزه علی(علیه السلام)
بقعه متبرکه این امامزاده در کیلومتر 3 جاده دورود-بروجرد در روستای سیا ه کله از توابع شهرستان دورود واقع شده است طبیعت زیبا و سرسبز اطراف امامزاده باعث جذب زائران فراوانی شده است.

فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه استان لرستان
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار