• امروز پنج شنبه بیست و پنجم مهر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بسیاری از مشکلات جامعه فراموش کردن یاد خداست

بسیاری از مشکلات جامعه فراموش کردن یاد خداست

حجت الاسلام سید محمد طباطبایی در شب بیست و سوم ماه رمضان در جمع مومنین امامزاده زیدبن علی (ع) بالاترین مصداق ذکر خدا برای انسان را نماز دانست

 پنج شنبه 9 خرداد 1398   72  0      

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان لرستان مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان در شب بیست سوم ماه مبارک رمضان در امامزاده زیدبن علی(ع) خرم آباد به اهمیت نماز اشاره و دلیل بسیاری از مشکلات جامعه را غفلت و فراموش کردن یاد خدا دانست.
حجت الاسلام سید محمد طباطبایی گفت: بسیاری از مشکلاتی که امروز در جامعه وجود دارد مثل گرانی, بدحجابی, برخی ناهنجاری ها و مسائل دیگر همه به خاطر غفلت از خدا, و بی اهمیتی به نماز است.
وی هچنین بیان کرد: یکی از والاترین عبادات ذکر خداوند است و هرکس باید از خودش شروع کند. دو نوع ذکر داریم ذکر جلی و ذکر خفی. بالاترین مصداق ذکر جلی نماز است. نماز است که انسان را از غفلت نجات می دهد, نماز است که انسان را در مسیر درست قرار می دهد.متاسفانه ما نسبت به نماز کم اهمیت هستیم و نتیجه کم اهمیتی چه می شود؟ امام صادق(ع) می فرماید: شفاعت ما به کسی که نماز را سبک می شمرد, نمی رسد.
حجت الاسلام طباطبایی تصریح کرد: هرچیزی که انسان را از نماز اول وقت باز دارد, لغو است, هر چیزی که باعث شود نماز انسان به تاخیر بیافتد لغو است. اما از اثراتی که نماز در انسان می گذارد, یاد خداست که در انسان تاثیر عمیق می گذارد.
وی همچنین به ذکر خفی اشاره و افزودند: ذکر خفی بالاتر از ذکر جلی است, ذکر خفی یعنی انسان در تمام حالات عمرش مشغول ذکر خدا باشد البته نه به این معنا که زبانی بگوید بلکه انسان در هیچ حالی خدا را فراموش نکند و هر کاری را انجام می دهد برای رضای خدا باشد و این یعنی ذکر خدا.
حجت الاسلام طباطبایی خاطر نشان کردند: نباید فقط در شب های ماه رمضان به یاد خدا باشیم, بلکه همه شب و روز ما باید حالاتمان ذکر خدا و یاد خدا باشد, حواسمان باشد که عمرمان به غفلت نگذرد, و اگر بتوانیم ذکر خدا را در خودمان پیاده کنیم خیلی به سمت تعالی پیش می رویم.
وی همچنین در بخش پایانی سخنان خود تاکید کردند: نفس اماره انسان را از یاد خدا باز می دارد, تمام سعی و تلاش شیطان این است که انسان را از یاد خدا بازدارد و انسان را به کارهای لغو و بیهوده بکشاند بنابراین اگر انسان افسار نفس خودش را محکم بچسبد و بر نفس خود غلبه کند بسیاری از مشکلات حل می شود,گرانی حل می شود, مشکلات اقتصادی حل می شود, ناهنجاری های اجتماعی حل می شود, بد حجابی حل می شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار