• امروز دوشنبه هفنم بهمن 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

درآمد بقاع متبرکه شهرستان در خود بقعه هزینه می شود

درآمد بقاع متبرکه شهرستان در خود بقعه هزینه می شود

رئیس اوقاف شهرستان پلدختر در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه معمولان با تبریک دهه وقف وحلول ماه ربیع الاول اظهار داشت: خدمات سازمان اوقاف کشور ، استان و شهرستان درسیل اخیر در پلدختر و معمولان برکسی پوشیده نیست..

 شنبه 11 آبان 1398   33  0      

به گزارش خبرنگار فرهنگ در لرستان کاظم پیرک سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه معمولان با تبریک دهه وقف وحلول ماه ربیع الاول،  به وقف واهمیت و حوزه های آن به ویژه بقاع متبرکه شهرستان پلدختر و بخش معمولان اشاره کرد و اظهار داشت: خدمات سازمان اوقاف کشور ، استان و شهرستان درسیل اخیر در پلدختر و معمولان برکسی پوشیده نیست.
وی افزود: وقف را با عباراتی همچون وقف چشمه همیشه جاری، وقف احسان ماندگار، وقف صدقه جاری در کتب اسلامی و روایات تعریف وبیان کرده اندکه با استناد به روایتی از رسول اکرم (ص) به اهمیت و جایگاه وقف پی خواهیم برد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پلدختر گفت: پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: بعد ازمرگ ثواب سه چیز برای انسان ارسال می شود ،صدقه جاریه، علمی که انسانها از آن بهره ببرند و فرزند صالح، پس باتوجه به این حدیث شریف ثواب وقف پس از مرگ  در پرونده اعمال واقف ثبت می شود و مادامی که موقوفه پا بر جا باشد ثواب آن به واقف می رسد.
وی افزود: واقف، خصوصیاتی منحصر به فرد مانند  نوع دوستی ، دوراندیشی، گذشت و فداکاری ،نیک اندیش را دارد و واقفان تنها انسان های متکمن و دارای ثروت نیستند،  بلکه افرادی در سطح متوسط اقتصادی نیز وقف کننده هستند.
پیرک یادآورشد: واقفان انسانهای خیر خواهی هستند که در جهت رفع مشکلات جامعه در قالب وقف تلاش می کنند وگذشت و نوع دوستی از ویژگی‌های مهم و صفات واقف است، همه می توانیم به نحوی در حد وسع خود واقف باشیم.
وی افزود: موقوفه تنها یک ملک یا شئی ارزشمند نیست، بلکه هرچیزی در حد توان می تواند موقوفه باشد مانند یک جلد کتاب ،،پس بیاییم همه واقف باشیم.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پلدختر گفت: سازمان اوقاف وامورخیریه کشور در راستای اجرای امنینانه نیات واقفان  و درآمد و هزینه کردها در بقاع متبرکه در جهت شفاف سازی و نظارت بیشتر و بادقت ،سالها است که با ایجاد سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه کشور کاری بس مهم با قدم بزرگ برداشته که به طور قطع مسئولان اوقاف در جهت بهتر شدن این بستر در تلاش هستند.
وی افزود: شهرستان پلدختر دارای هشت بقعه است که از این تعداد سه بقعه متبرکه شامل امامزاده سید محمد(ع)، امامزاده سید علی(ع) دره سید و امامزاده خلیل اکبر(ع) متعلق به بخش معمولان می باشند.
پیرک یادآورشد: وجود این بقاع متبرکه دلیلی بر ولایی بودن  مردم خطه شهید پرور بخش معمولان است که این امامزادگان برکت و ثروت عظیم معنوی در این بخش هستند.
وی افزود: با توجه به سوال اکثر مردم  در رابطه با درآمدهای بقاع متبرکه در پاسخ باید گفت ؛ تمام درآمد بقاع متبرکه کشور در خود آن بقعه هزینه می شود که بقعه متبرکه امامزاده سید محمد (ع) معمولان نیز ازاین قاعده مستثنی نیست.
 رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پلدختر گفت: درآمد بقعه در سه بخش عمرانی، جاری و فرهنگی هزینه می شود که درآمد عمرانی باتوجه به شرایط محیطی بقعه متبرکه امکان توسعه‌ در شرایط فعلی ندارد.
وی افزود: ازطرفی توسعه این بقعه به دلیل  دره و رودخانه و وجود قبور در کنارآن امکان ندارد و صاحبان قبور باید جهت توسعه این‌ بقعه رضایت خود را اعلام کنند که قبور به صحن اصلی بقعه الحاق شوند.
پیرک یادآورشد: از آنجا که اداره اوقاف بدون اجازه صاحبان قبور نمی تواند به توسعه محیط امامزاده سید محمد معمولان اقدام کند ، از این رو ، از آنها در خواست می شود در این رابطه  این اداره را یاری کنند.
وی افزود: درآمد جاری این امامزاده  نیز صرف نگهبانی و نگهداری بقعه می شود ،بخش فرهنگی نیز صرف مراسمات و مناسبات های  مذهبی در بقعه شهر معمولان هزینه می شود.
 رئیس اداره اوقاف و امورخیریه پلدختر به تخریب و ریزش دیواره طبیعی در سیل فروردین ماه در محدوده قبور مطهرشهدا و بقعه متبرکه امامزاده سید محمد (ع) معمولان اشاره کرد و گفت: مردم انتظار دارند مسئولان نسبت به این موضوع  اقدام عاجلی انجام دهند.
وی با بیان این که همه ما مدیون شهدا هستیم افزود:علاوه‌ بر اداره اوقاف به عنوان متولی امور بقعه امامزاده سید محمد (ع) معمولان  سایر دستگاهها  نیز باید درراستای رفع این مشکل پیگیری ها واقدامات لازم را انجام دهند.
پیرک ادامه داد: ایجاد دیوار ساحلی ، مانع یا تغییر مسیر رودخانه در محدوده گلزار شهدای معمولان ، همت و عزم  مسئولان در اختصاص اعتبار ملی می طلبدکه این کار از عهده این  اداره خارج است.
وی افزود: از این رو از این تریبون از مسئولان ارشد استان و شهرستان و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درخواست می شود جهت جلوگیری از تخریب گلزار شهدای معمولان در محدوده بقعه متبرکه امامزاده سید محمد (ع) و رفع دغدغه مردم پیگیری ، تلاش و اقدام کنند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پلدختر گفت: اداره اوقاف وامور خیریه در سیل اخیر در شهرستان پلدختر و بخش معمولان از محل نیات موقوفات مرتبط با ارسال روزانه غذای گرم و بیش از پنج هزار بسته های مواد غذایی و بهداشتی به کمک سیلزدگان شتافت.
پیرک افزود: اداره اوقاف پلدختر همچنین در جریان سیل با ارسال  ۵۰۰ پک کامل لوازم التحریر و کانکس جهت تجهیز کمپ ها به معمولان  در کنار مردم سیل زده شهرستان بود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پلدختر از خیران، واقفان، هیآت امنا ،خدام امامزادگان ومساجد این شهرستان به ویژه بخش معمولان تقدیر کرد.

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار